Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Ayşe Kulin Veda

Ayşe Kulin “Veda” Romanı Özeti

admin 07 Eki 2012 Edebiyat  0

Roman 1. Dünya savaşı sonrası, işgal yılları 1920’lerin İstanbul’unda geçiyor. İstanbul o yıllarda yoksulluk ve zorluklar içinde yaşayan insanların bulunduğu bir yer. Romanda baş kahraman Maliye Nazırı Mehmet Reşat Bey; Padişahına sadık ülkesini işgal edenlere başkaldırmak arasında sıkışmış, dürüst bir bürokrat, bir Osmanlı aydınıdır.

M. Reşat’ın karısı Behice ve konağında kalıcı bir misafire dönüşen, Valide Saraylı Hanım ile yaşar.
Birgün Reşat’ın yeğeni Kemal’in bir gün aniden, eve gelmesiyle olaylar başlar. 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın en büyük kayıplarını yaşadığı cephesi Sarıkamış’ta savaşan, esir düştüğü zannedilen Kemal Sarıkamış’a gönüllü olarak yazılmadan önce Padişah ve hükümet aleyhine yazılar yazdığı için hakkında açılan davalardan tutuklama kararı çıkan biridir.
Kemal, M. Reşat’ın onun sadık olduğu Padişah’a karşı olduğu için M. Reşat, Kemal’i evde istemez.

Saraylı Hanım, torunu Kemal’in iyileşinceye kadar evde saklamaya kararlıdır.
Saraylı Hanım’ın büyüttüğü yoksul akraba kızı Mehpare Kemal’in bakımıyla görevlendirilir. Fakat iki genç birbirlerine aşık olurlar. Ancak bu aşkın önünde büyük engeller vardır. Çünkü Kemal bir kaçaktır. Ne zaman özgür olacak belirsizdir. Ayrıca verem olma ihtimali vardır. Evin beslemesiyle küçük beyi arasındaki aşkı Kemal’in anneannesi Saraylı hanım da asla kabul etmeyecektir.

M. Reşat bir gün 17 yaşından beri görmediği bıraktığı, genç ve çok güzel bir kadın olan eski komşuları Eirene ile karşılaşır. Karısı, o sırada üçüncü çocuklarına hamiledir. Ama M. Reşat duyguları ile mantığı arasında kalır.
Behice, kocasını, konağını, ailesine sahip olabilecek mi? Kemal ve Mehpare’nin aşkı nasıl gelişecek? Esir bir kentte özgür bir aşk yaşanabilir mi? M. Reşat teslim olmuş bir iktidarın parçası olarak özgür olabilir mi? Ülkesi için, kendisi için… Aşk, esir bir adama özgürlük getirebilir mi? Aşk esir bir kente özgürlük getirebilir mi?

Seyit & Shura Kitap Özeti
Kurt Seyit & Shura Kitap Özeti
Dan Brown'ın yeni romanı Cehennem
Dan Brown’ın yeni romanı “Cehennem”
Ayşe Kulin-Bora'nın Kitabı Özeti
Ayşe Kulin-Bora’nın Kitabı Özeti
Çıplak Deniz Çıplak Ada Kitap Özeti-Yaşar Kemal
Çıplak Deniz Çıplak Ada Kitap Özeti-Yaşar Kemal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir