Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
mektup yazmak

Mektup Nasıl Yazılır?

admin 28 Nis 2012 Edebiyat  0

Mektup günümüzde yaygın olmasa da bir kaç yıl öncesine kadar haberleşme de kullanılan iletişim aracıydı. Şimdi mektupların yerini telefon mesajları ve epostalar aldı. Şimdi elinizin altındaki telefondan veya bilgisayardan bir kaç tuşa dokunarak istediğiniz yazıyı anında iletmek istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz. İnternet çağında olduğumuzdan mektupların hiçbir değeri ve önemi kalmadı. Önceden mektup arkadaşlıkları vardı, hiç tanımadığın biriyle mektup arkadaşı olurdun onunla sürekli yazışırdın karşılıklı mektuplaşılırdı. Şimdi artık o geleneklerimiz kalmadı. Mektup sadece ilkokulda ders olarak anlatılıyor ve hocalar öğrencilerine araştırmak adına ödev veriyor. Belkide bir çoğunuz bu konuyu ödevi olduğu için okuyup öğrenmek isteyecek. Eski bir iletişim aracımızı geleneğimizi sizlere anlatarak paylaşmak istiyorum.

Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup 3 aşamadan oluşmaktadır. Mektup yazmaya başlarken ilk öncelikle hitap (seslenme) ile başlayıp giriş bölümünü yazarsınız sonrasında gelişme bölümü yazılarak mektupta anlatılmak istenilen anlatılır ve son olarak sonuç bölümü yazılır.

Mektup yazmaya başlarken mektupun yazıldığı kişiye hitap edilerek başlanır. Kişiye “Sevgili Arkadaşım”, “Canım Babam”, “Güzel Anneciğim” gibi seslendirmeler kullanılır. Mektubun tüm bölümlerinde hitap kullanabilirsiniz. Mektubumuza hitap ile başladıktan sonra sonra virgül koyup alt satıra mektupun giriş bölümünü yazmaya başlayabiliriz.

Mektup yazarken giriş bölümünde genellikle önceki mektuplardan söz edilir. Kendinizden bahsederken ve mektubu neden yazdığınızı giriş bölümünde anlatabilirsiniz.

Giriş bölümünü yazdıktan sonra gelişme bölümüne geçebilirsiniz. Gelişme bölümünde anlatmak istediğiniz olayları anlatabilirsiniz. Birden fazla olayı anlatmak istiyorsanız her konuyu ayrı bir paragrafta yazmanız gerekmektedir.

Mektupu tamamlamak için sonuç bölümünü yazmalısınız. Sonuç bölümünde tek paragraf halinde iyi dileklerinizi ve salamlarınızı yazarsınız.  Sonuç bölümü daha samimi bir şekilde ifade edilir. Sonuç bölümünü yazdıktan sonra mektubu tamamlamış oluyorsunuz.

Mektup nasıl yazılır?

Mektup Örnekleri

Güzel Hayat Arkadaşım,

Seni ne kadar sevdiğimi ve özlediğimi anlatmak için bu mektubu yazıyorum.

Sensizlik gerçekten çok zormuş. Senin yanında olmanın huzurunu ve mutluluğunu sensiz geçirdiğim günlerde daha çok anladım. Seninle olmak ne kadar mutluluk ve huzur veriyorsa, sensizlikte bir o kadar mutsuz, üzgün ve huzursuz oluyorum. Sana kavuşmama çok az kaldı. Hiç ayrılmamak üzere kavuşmak için günleri, saatleri hatta dakikaları sayar oldum. Tüm bunların acısını kavuştuğumuzda çıkartmak istiyorum. Ömrümün sonuna kadar yanından ayrılmayacağım. Seninle uyuyup seninle uyanmak istiyorum.

Seni bu hayattaki herşeyden daha çok seviyorum. Sen benim bu hayattaki ruh ikizimsin. Sonuna kadar seninle olacağım zamanı bekle sadece.

Seyit & Shura Kitap Özeti
Kurt Seyit & Shura Kitap Özeti
Dan Brown'ın yeni romanı Cehennem
Dan Brown’ın yeni romanı “Cehennem”
Ayşe Kulin-Bora'nın Kitabı Özeti
Ayşe Kulin-Bora’nın Kitabı Özeti
Çıplak Deniz Çıplak Ada Kitap Özeti-Yaşar Kemal
Çıplak Deniz Çıplak Ada Kitap Özeti-Yaşar Kemal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir