Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

admin 23 Ara 2012 Güncel  0

Yeniyıla az bir zaman kala tüm hazırlıklar devam ediyor. Bayanlar yılbaşında ne giyeceklerini düşünürken bazıları da yılbaşında ne yiyeceğiz, diye düşünüyor. Yılbaşında Hindi Dolması, Fırında Hindi gibi yemekler yenilmesi geleneksel hale gelmiştir. Önceleri daha çok canlı olarak satılan hindiler artık marketlerde, kasaplarda kesilip temizlenmiş olarak satılıyor. Hatta tavuk gibi parça olarak da yılın her zamanı hindi almak mümkün. Ama yeni yılda hindi satışlarında artışlar görülüyor. Yılbaşı denince çam ağaçları, Noel süsleri, kırmızı iç çamaşırı, hediyeler ve menüde hindi bulunan sofralar aklımıza geliyor.

Peki yılbaşında neden hindi yeniyor? Bu adet nereden geldi.

Hıristiyan aleminde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde Noel kutlamaları vardır. Noel bayramında çam ağaçlarını Noel süsleri süslerler birbirlerine hediyeler alırlar. Ancak Hıristiyanlar tarafından hindi Noelde değil 22 Kasımda Şükran gününde yenir. Yani bizim yılbaşında yenilmesi adet olarak gelen hindiyi Hıristiyan alemi şükran gününde yiyor.

O halde Şükran Günü nedir? Çeşitli kaynaklarda ki ortak bilgilere göre İngilizler, gemiden inip kıtayı keşfettiklerinde orada yaşayan Kızılderililerle karşılaşırlar. Kızılderililer onlara yiyecek verir, yabani Hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler. Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

İngilizler aradan yıllar geçince kendilerine yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak için İngiliz Vali William Bradford tarafından Kızılderililerinde davet edildiği ziyafet verilir. Daha sonra her hasat sonrası bu yemek adeti sürer. 1841 yılında o dönemin Amerikan başkanı Franklin Roosevelt tarafından meclise taşınarak her yılın Kasım ayının son Perşembesi ´Şükran Günü´ olarak, ulusal Bayram ilan edilir.

İşte Şükran Günü günümüzde de süren bir kutlama halini almış.Amerika’da 5 gün tatil olan günde hazırlıklar yapılıyor, giyinip, süslenip pişirdikleri hindilerini ailece yerler. Kısacası yılbaşında hindi yemek Hıristiyan adeti olmasa da şükran gününden esinlenilen bir gelenektir. Belki de yurt dışında yaşayanlar vasıtasıyla yanlış zamanda bize gelerek yılbaşında tüketilmesi adet olmuştur.

cocuklar-oruc-tutabilir-mi--5785480
Çocuklar oruç tutabilir mi?
kaldirik-otu-nelere-iyi-gelir--5440910
Kaldirik otu nelere iyi gelir?
karincalardan-kurtaracak-pratik-yontem-5508843
Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?
cocukta-parmak-emme-neyin-gostergesi--5293819
Çocuklar neden parmak emer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir