Anasayfa / Güncel / Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yeniyıla az bir zaman kala tüm hazırlıklar devam ediyor. Bayanlar yılbaşında ne giyeceklerini düşünürken bazıları da yılbaşında ne yiyeceğiz, diye düşünüyor. Yılbaşında , gibi yemekler yenilmesi geleneksel hale gelmiştir. Önceleri daha çok canlı olarak satılan hindiler artık marketlerde, kasaplarda kesilip temizlenmiş olarak satılıyor. Hatta tavuk gibi parça olarak da yılın her zamanı hindi almak mümkün. Ama yeni yılda hindi satışlarında artışlar görülüyor. Yılbaşı denince çam ağaçları, Noel süsleri, kırmızı iç çamaşırı, hediyeler ve menüde hindi bulunan sofralar aklımıza geliyor.

Peki yılbaşında neden hindi yeniyor? Bu adet nereden geldi.

Hıristiyan aleminde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde Noel kutlamaları vardır. Noel bayramında çam ağaçlarını Noel süsleri süslerler birbirlerine hediyeler alırlar. Ancak Hıristiyanlar tarafından hindi Noelde değil 22 Kasımda Şükran gününde yenir. Yani bizim yılbaşında yenilmesi adet olarak gelen hindiyi Hıristiyan alemi şükran gününde yiyor.

O halde ? Çeşitli kaynaklarda ki ortak bilgilere göre İngilizler, gemiden inip kıtayı keşfettiklerinde orada yaşayan Kızılderililerle karşılaşırlar. Kızılderililer onlara yiyecek verir, yabani Hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler. Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

İngilizler aradan yıllar geçince kendilerine yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak için İngiliz Vali William Bradford tarafından Kızılderililerinde davet edildiği ziyafet verilir. Daha sonra her hasat sonrası bu yemek adeti sürer. 1841 yılında o dönemin Amerikan başkanı Franklin Roosevelt tarafından meclise taşınarak her yılın Kasım ayının son Perşembesi ´Şükran Günü´ olarak, ulusal Bayram ilan edilir.

İşte Şükran Günü günümüzde de süren bir kutlama halini almış.Amerika’da 5 gün tatil olan günde hazırlıklar yapılıyor, giyinip, süslenip pişirdikleri hindilerini ailece yerler. Kısacası yılbaşında hindi yemek Hıristiyan adeti olmasa da şükran gününden esinlenilen bir gelenektir. Belki de yurt dışında yaşayanlar vasıtasıyla yanlış zamanda bize gelerek yılbaşında tüketilmesi adet olmuştur.

Bu Kelimelerden Geldiler: yılbaşında neden hindi kesilir,yılbaşında hindi neden kesilir,yılbaşında neden hindi yenir,ylbanda hndi neden kesilir,ylbainda hindi neden kesilir,ylbanda hindi neden kesilir,hıristiyanlar neden yılbaşında hindi keserler,hıristiyanlar yılbaşında neden hidi keser,yılbaşında neden hindi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[%%LINKS%%]